Wydawnictwo.pwn.pl

„Nierówność, która zabija” - spotkanie z Prof. Goranem Therbornem

Zapraszamy na spotkanie z Profesorem Goranem Therbornem, jednym z najbardziej wpływowych i najczęściej cytowanych współczesnych socjologów, autorem książki „Nierównoś, która zabija”, która w maju ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.
Czym dokładnie jest nierówność społeczna? Czy rzeczywiście jej globalny wzrost prowadzi do przedwczesnej śmierci milionów ludzi? Göran Therborn twierdzi, że TAK!
„Nierówność, która zabija” Therborna jest bezpośrednią, wręcz brutalną, konfrontacją z problemem nierówności społecznych. Autor nie oszczędza czytelnika: za pomocą przytaczanych statystyk i raportów najważniejszych światowych instytucji pokazuje ludzkie ofiary globalnych nierówności. 
Nierówność nie dotyczy tylko zasobności naszych portfeli. To pewien społeczno-kulturowy porządek, który dla większości ludzi oznacza gorsze zdrowie, słabszą edukację, mniej szacunku i brak możliwości dalszego rozwoju. W swojej książce Therborn nie skupia się wyłącznie na różnicy między krajami centrum i peryferiami czy bogatą północą i biednym południem – pokazuje, że podział na tzw. „pierwszy” i „trzeci” świat przebiega już nie tylko między kontynentami czy krajami, lecz również wewnątrz ich granic. Nie jest to jednak wyłącznie ponury obraz współczesnego świata. Therborn przedstawia także istniejące programy oraz metody poprawy warunków życia i zmniejszania społecznych nierówności: od Indii i innych krajów azjatyckich po Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej. 
Göran Therborn
Profesor socjologii na Cambridge University, jeden z najbardziej wpływowych i najczęściej cytowanych współczesnych socjologów. Głównym przedmiotem jego prac teoretycznych jest intersekcjonalna analiza struktury społecznej (badanie relacji między genderowymi, rasowymi i klasowymi podziałami we współczesnych społeczeństwach). Autor bestsellerowej książki The World: A Beginner’s Guide (2011), a także Why Some People are More Unemployed than Others (1986), European Modernity and Beyond: The Trajectory of European Societies 1945-2000 (1995) oraz Between Sex and Power: Family in the World 1900-2000 (2004).

Spotkanie odbędzie się 22 września w kawiarni Mito przy ul. Waryńskiego 28 w Warszawie.

Podczas spotkania książkę będzie można zakupić z 20% rabatem!

Komentarze

Zobacz także

Polecane recenzje

Do pobrania

Nasi partnerzy