Wydawnictwo.pwn.pl

Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa. Z odniesieniem do rejonów mody toruńskiej

Zapraszamy na spotkanie z dr. Krzysztofem Trojanowskim, autorem książki pt. „Moda w okupowanej Francji i jej polskie echa", która uznana została za jedną z najlepszych książek historycznych 2014 roku – w konkursie „Historia zebrana” (redakcji portali specjalistycznych Histmag.org i Granice.pl), w kategorii historia niebanalna. Pracę Krzysztofa Trojanowskiego doceniono m.in. za rzetelność i atrakcyjne pokazanie specyficznej dwukierunkowej relacji: historia – moda, czyli „jak procesy historyczne wpływają na modę i co moda mówi o historii”.

Spotkanie odbędzie się 22 października w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Zapowiada się wyjątkowa podróż w przeszłość! dla uczestników mamy specjalną niespodziankę - 20% rabatu na książkę! Przyjdźcie koniecznie!

Pierwsza książka o modzie w okupowanej Francji i jej wpływie na modę w ówczesnej Polsce. Autor, na podstawie bogatej literatury i źródeł (m.in. artykułów prasowych, dokumentów, wspomnień), przystępnie ukazuje zapomniany świat mody i elegancji funkcjonujący we Francji mimo trwającej wojny i okupacji – ówczesne kolekcje mody i lansowane kreacje, aktywność domów mody, prasę i reklamę, katalogi i pokazy mody, modę różnych grup społecznych, używane perfumy i kosmetyki oraz wpływ wydarzeń wojennych na zmiany w modzie. W barwnej narracji nie pomija także tła społecznego, życia kulturalno-towarzyskiego prowadzonego w czasie wojny, a później okupacji niemieckiej. Prezentuje też inspirowaną przez Francję modę w Polsce okresu okupacji (w Generalnym Gubernatorstwie) oraz wpływ „zapomnianej” mody lat okupacji na okres powojenny.

Atrakcyjną i integralną częścią publikacji jest estetyczne wnętrze oraz ponad 350 kolorowych ilustracji m.in. z ówczesnej prasy, katalogów, zbiorów muzealnych i prywatnych, bezpośrednio powiązanych z omawianymi kolekcjami, kreacjami czy projektantami.

Zapraszamy do lektury artykułu Od negliżu do wizytowej sukni, z której dowiecie się Państwo więcej na temat wątków poruszonych w książce Krzysztofa Trojanowskiego.

Krzysztof Trojanowski – adiunkt w Katedrze Filologii Romańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwent Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1996) i studiów podyplomowych z zakresu dwudziestowiecznego dramatu, teatru i filmu w Studium Filologii Polskiej UMK (2000). Autor przekładów literackich i publikacji w języku polskim i francuskim z dziedziny kultury Francji i historii kina, m.in. monografii Marcel Carne. Klasyk francuskiego kina (2011). Miłośnik dawnego kina, kolekcjoner jego śladów (także w odniesieniu do gwiazd toruńskich, np. Heleny Grossówny).

Zapraszamy na stronę wydarzenia: https://www.facebook.com/events/865769670185351

Komentarze

Zobacz także

Nasi partnerzy