Wydawnictwo.pwn.pl

Dzień Mózgu 2016

12 marca 2016 - 12 marca 2016 Tagi: mózg, nauka, SWPS

DZIEŃ MÓZGU 2016

 

Naukowcy uważają go za najbardziej złożony obiekt we wszechświecie. Woody Allen dla odmiany sądzi, że jest najbardziej przecenianym organem ludzkiego ciała.

Mamy przyjemność przedstawić Państwu: Mózg!

Dlaczego budzi tak wiele sprzeczności i co kryje się w jego zawiłych zakrętach szarej masy? Czy można odczytać emocje z jego aktywacji? Jak go wspomagać i co to znaczy, że jest plastyczny? Jak sygnał odnajduje się między setkami miliardów neuronów? Jak to się stało, że mózg jest dziś prawdziwym celebrytą i czy może okazać się to niebezpieczne?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas XI Dnia Mózgu, już 12 marca. W części wykładowej będziemy mieli przyjemność posłuchać: prof. Małgorzaty Kossut (Uniwersytet SWPS, IBD PAN), która opowie o tym jak mózg tworzy ślad pamięciowy, prof. Piotra Durki (FUW UW), który zapozna nas z tematyką interfejsów mózg-komputer.

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy można uzależnić się od seksu, koniecznie wysłuchajcie wykładu dr Mateusza Goli (IP PAN, UCSD). Dr Rafał Czajkowski (IBD PAN) opowie o tym, jak mózg tworzy mapy w przestrzeni, a mgr Łukasz Okruszek (UW, KCL) zgłębi tajemniczy temat łączący zjawisko schizofrenii, ruch biologiczny, interakcje społeczne i... kropki.

Przerwy między wykładami wypełnione będą atrakcjami prezentowanymi na rozmaitych stanowiskach.

Pośród częściowo znanych dla stałych bywalców atrakcji, takich jak wykrywacz kłamstw czy Wirtualna Rzeczywistość, znajdą się też pokusy zupełnie nowe: zabawa drukarką 3D, okulary z wbudowanym okulografem, nowoczesny elektroencefalograf, wirtualne i namacalne mózgi i wiele, wiele innych atrakcji, stwarzających niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się swoim falom mózgowym czy fiksacjom gałek ocznych. Czekamy również na dzieci, dla których przygotowany będzie specjalny kącik (Uniwersytet Synaptyczny) oraz kino z wygodnymi pufami i pełnym angażującej treści przekazem w formie bajek.

O swoich doświadczeniach chętnie opowiedzą również studenci Neurokognitywistyki Uniwersytetu SWPS, którzy przygotowali punkt informacyjny dla wszystkich zainteresowanych kierunkiem. Swoją wiedzą podzielą się także Trenerzy ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS, którzy na co dzień zajmują się pracą nad zdrowym rozwojem młodych osób.

Jedenasta edycja Dnia Mózgu zapowiada się wyjątkowo. Połączone siły Koła Neuronauki Uniwersytetu SWPS i Fundacji Mózg! ujawnią się w wydarzeniu pełnym energii i pasji, dbałości o każdy merytoryczny szczegół oraz prosty przekaz i formę, które w całości sprawiają, że z roku na rok gościmy coraz większą liczbę osób ciekawych mózgu.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji Dnia Mózgu i jego programu można uzyskać: http://www.swps.pl/warszawa/warszawa-aktualnosci/warszawa-wydarzenia/13303-dzien-mozgu-po-raz-jedenasty  oraz na Facebooku Neurokognitywistyki SWPS https://www.facebook.com/neurokognitywistyka 

Komentarze

Zobacz także

Dzień Mózgu 2016

Dzień Mózgu 2016

Naukowcy uważają go za najbardziej złożony obiekt we wszechświecie. Woody Allen dla odmiany sądzi, że jest najbardziej przecenianym organem ludzkiego ciała. Dlaczego budzi tak wiele sprzeczności...

Czytaj więcej

Do pobrania

Nasi partnerzy