
Siła czasu
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2013
- Stron: 224
- ISBN: 978-83-01-17406-4
- Wydanie: pierwsze
W bestsellerze Paradoks czasu, światowej sławy psycholog Philip Zimbardo pokazał, że możemy zmienić sposób, w jaki myślimy o naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by osiągać sukcesy w pracy i życiu osobistym. Książka Siła czasu pokazuje natomiast przełomowe podejście, które pozwala ludziom cierpiącym na zaburzenie po stresie traumatycznym zmienić ich perspektywę czasową i przejść od traumatycznej przeszłości do jaśniejszej przyszłości.
Terapia, którą proponują autorzy, przenosi punkt ciężkości z przeszłości na teraźniejszość, z aspektów negatywnych na pozytywne, torując drogę ku lepszej przyszłości. Pomaga cierpiącym na zaburzenie po stresie traumatycznym wyjść poza dawne zranienia i stanąć na pewnym gruncie teraźniejszości, a także zrobić krok ku jaśniejszej przyszłości. Autorzy nie patrzą na PTSD jak na psychiczne zaburzenie, ale raczej jak na psychiczne zranienie – naturalną reakcję na traumatyczne zdarzenia – i oferują cierpiącym na nie ludziom kojący balsam nadziei.
Książka omawia krok po kroku proces terapii, z której z powodzeniem skorzystało wiele osób: od weteranów wojennych do ofiar napastowania, wypadków, napaści i zaniedbań. Książka nie tylko sięga do badań psychologicznych. Zawiera także bogactwo prawdziwych, inspirujących historii z życia osób cierpiących na zaburzenie po stresie traumatycznym. Jest to wspaniała lektura dla osób szukających pomocy, a także terapeutów i osób zajmujących się poradnictwem psychologicznym oraz dla każdego, kto chce zrobić krok ku lepszej przyszłości.
Philip G. Zimbardo
Urodzony w 1933 roku; wybitny psycholog amerykański, profesor Uniwersytetu w Stanford, gdzie wykłada od 1968 roku; były wykładowca w Yale University, New York University i Columbia University; założyciel Kliniki Nieśmiałości na tamtejszym uniwersytecie, były przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego i Zachodniego Stowarzyszenia Psychologicznego, jeden z najsłynniejszych badaczy zjawiska nieśmiałości. Zajmuje się psychologią społeczną, w tym problematyką agresji, zła i terroru, afiliacji, teorią dysonansu i poznawczą kontrolą motywacji, eksperymentalnym badaniem symptomów patologii oraz leczeniem nieśmiałości. Dzięki zaangażowaniu w nauczanie zarówno studentów wstępnych lat, jak i studentów studiów podyplomowych, a także dzięki swojemu charyzmatycznemu stylowi wykładania, zdobył wiele nagród za wybitne osiągnięcia dydaktyczne. Płodny, nowatorski badacz w szeregu dziedzin psychologii społecznej, mający na swym koncie ponad 250 artykułów naukowych i rozdziałów w książkach oraz 50 książek. W uznaniu dla rozmachu jego osiągnięć naukowych Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne wręczyło mu nagrodę Ernesta Hilgarda za całość jego wkładu do psychologii ogólnej. Ponadto „przeszedł on na stronę” kultury popularnej, upowszechniając psychologię w szerokich kręgach społeczeństwa dzięki swym bestsellerom rynkowym na temat nieśmiałości i serii filmów wideo Discovering psychology.