
Psychologia sportu
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2014
- Stron: 300
- ISBN: 978-83-01-17830-7
- Wydanie: pierwsze
Na sukces sportowca składa się wiele czynników: godziny treningów, sprawność fizyczna, wysokiej jakości sprzęt, nieco szczęścia. Na tym jednak nie kończy się lista. Aby zawodnik mógł w pełni zaprezentować swe sportowe możliwości, potrzebuje także rozwijać cechy o charakterze psychologicznym, takie jak: pewność siebie, pozytywne przekonania, umiejętność radzenia sobie z czynnikami zakłócającymi, poczucie własnej skuteczności. Zespoły z kolei pracują m.in. nad efektywnym stawianiem celów drużynowych i skuteczną komunikacją.
Współpraca ze sportowcem wymaga od psychologa nie tylko umiejętności profesjonalnych, lecz także znajomości konkretnej dyscypliny sportu i jej specyfiki oraz stałej refleksji nad poziomem własnej pracy. Książka przedstawia praktyczne aspekty pracy psychologa sportu. Jej zaletą jest podejście wykorzystujące analizę przypadku. Czytelnicy znajdą w niej autentyczne historie wspierania sportowców przez psychologów wraz z analizą skuteczności interwencji i opisem jej przebiegu. Zaprezentowane historie dotyczą wspierania indywidualnych sportowców i całych drużyn, a także problematyki związanej z miejscem psychologa w sztabie szkoleniowym.
Brian Hemmings
Wykłada psychologię sportu na St Mary’s University College. W 1998 roku uzyskał tytuł doktora na University of Southampton. Psycholog sportu zarejestrowany w BPS i akredytowany przy BASES, w pełnym wymiarze prowadzi także prywatną praktykę. Przez ponad 15 lat intensywnie pracował z licznymi olimpijskimi, zawodowymi i amatorskimi dyscyplinami, a obecnie aktywnie angażuje się w pracę z najlepszymi golfistami, krykiecistami i kierowcami wyścigowymi.
Tim Holder
Wykłada stosowaną psychologię sportu na St Mary’s University College. Akredytowany przy BASES psycholog sportu i aktywności fizycznej. Uzyskał tytuł doktora na University of Southampton. Odkąd rozpoczął praktykę jako psycholog sportu w 1989 roku, współpracował z licznymi członkami kadr narodowych, m.in. z zawodnikami uprawiającymi tenis stołowy, pływanie, squash, boks amatorski i żeglarstwo, a także konsultował indywidualnych sportowców trenujących rozmaite dyscypliny sportowe.