Wydawnictwo.pwn.pl

Psychologia sportu

Psychologia sportu

Brian Hemmings, Tim Holder

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Rok wydania: 2014
  • Stron: 300
  • ISBN: 978-83-01-17830-7
  • Wydanie: pierwsze

Na sukces sportowca składa się wiele czynników: godziny treningów, sprawność fizyczna, wysokiej jakości sprzęt, nieco szczęścia. Na tym jednak nie kończy się lista. Aby zawodnik mógł w pełni zaprezentować swe sportowe możliwości, potrzebuje także rozwijać cechy o charakterze psychologicznym, takie jak: pewność siebie, pozytywne przekonania, umiejętność radzenia sobie z czynnikami zakłócającymi, poczucie własnej skuteczności. Zespoły z kolei pracują m.in. nad efektywnym stawianiem celów drużynowych i skuteczną komunikacją.

Współpraca ze sportowcem wymaga od psychologa nie tylko umiejętności profesjonalnych, lecz także znajomości konkretnej dyscypliny sportu i jej specyfiki oraz stałej refleksji nad poziomem własnej pracy. Książka przedstawia praktyczne aspekty pracy psychologa sportu. Jej zaletą jest podejście wykorzystujące analizę przypadku. Czytelnicy znajdą w niej autentyczne historie wspierania sportowców przez psychologów wraz z analizą skuteczności interwencji i opisem jej przebiegu. Zaprezentowane historie dotyczą wspierania indywidualnych sportowców i całych drużyn, a także problematyki związanej z miejscem psychologa w sztabie szkoleniowym.

Brian Hemmings

Wykłada psychologię sportu na St Mary’s University College. W 1998 roku uzyskał tytuł doktora na University of Southampton. Psycholog sportu zarejestrowany w BPS i akredytowany przy BASES, w pełnym wymiarze prowadzi także prywatną praktykę. Przez ponad 15 lat intensywnie pracował z licznymi olimpijskimi, zawodowymi i amatorskimi dyscyplinami, a obecnie aktywnie angażuje się w pracę z najlepszymi golfistami, krykiecistami i kierowcami wyścigowymi.

Tim Holder

Wykłada stosowaną psychologię sportu na St Mary’s University College. Akredytowany przy BASES psycholog sportu i aktywności fizycznej. Uzyskał tytuł doktora na University of Southampton. Odkąd rozpoczął praktykę jako psycholog sportu w 1989 roku, współpracował z licznymi członkami kadr narodowych, m.in. z zawodnikami uprawiającymi tenis stołowy, pływanie, squash, boks amatorski i żeglarstwo, a także konsultował indywidualnych sportowców trenujących rozmaite dyscypliny sportowe.

Oceń

  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Książki dla ciekawych świata

Książki dla ciekawych świata

Wydawcy książek z zakresu nauk społecznych w Wydawnictwie Naukowym PWN wciąż dostarczają Państwu wartościowe pozycje książkowe. Rok 2015 zapowiada się szczególnie interesująco, planujemy bowiem zar...

Czytaj więcej

Do pobrania

Nasi partnerzy