Derekrutacja
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2014
- Stron: 240
- ISBN: 978-83-01-18072-0
- Wydanie: pierwsze
Nieświadomość i błędy przedsiębiorców popełniane w trakcie procesu derekrutacji stają się często głównymi przyczynami sporów sądowych, narażających ich na poniesienie dużych kosztów finansowych oraz utratę wizerunku pożądanego pracodawcy. Książka stanowi praktyczny poradnik, w którym zawarte są wskazówki, jak skutecznie przeprowadzić proces derekrutacji, tak aby zabezpieczyć swoje interesy w przyszłości. W publikacji kompleksowo omówione zostały wszystkie możliwe środki ochrony pracodawcy przed nadużyciami ze strony pracowników. Z książki pracodawcy dowiedzą się m.in.: jakie działania prewencyjne można podjąć na etapie zawierania umowy o pracę, tak aby w przyszłości zabezpieczyć interes przedsiębiorstwa, kiedy i na jakich warunkach można rozstać się z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie, jak zgodnie z prawem uniknąć zwolnień grupowych oraz ukształtować i wdrożyć program dobrowolnych odejść, jakie są prawa oraz obowiązki pracodawcy i pracownika w okresie zmian organizacyjnych w firmie, jak np. fuzje i przejęcia. W każdym rozdziale znajdują się przykłady oraz FAQ, co czyni książkę użytecznym poradnikiem dla kadry zarządzającej oraz osób zajmujących się obszarami HR na każdym szczeblu. Publikacja jest również niezbędnym źródłem wiedzy zarówno dla organizacji skupiających i reprezentujących interesy pracodawców, jak i prawa pracownicze.
Z książki pracodawcy dowiedzą się m.in.:
- jakie działania prewencyjne można podjąć na etapie zawierania umowy o pracę, tak aby w przyszłości zabezpieczyć interes przedsiębiorstwa,
- kiedy i na jakich warunkach można rozstać się z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie,
- jak zgodnie z prawem uniknąć zwolnień grupowych oraz ukształtować i wdrożyć program dobrowolnych odejść,
- jakie są prawa oraz obowiązki pracodawcy i pracownika w okresie zmian organizacyjnych w firmie, jak np. fuzje i przejęcia.
Lucyna Brayshaw
Radca prawny, menedżer w Kancelarii Olesiński & Wspólnicy we Wrocławiu. Od wielu lat zajmuje się doradztwem dla przedsiębiorców w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy ze związkami zawodowymi, przebiegu i unikania sporów zbiorowych itd. Specjalizuje się w obsłudze procesów sądowych w sporach pracowniczych. Zajmuje się również doradztwem z zakresu prawa cywilnego i handlowego.
Anna Chrobot
Adwokat, partner Kancelarii Olesiński & Wspólnicy we Wrocławiu. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z obsługą podmiotów gospodarczych, przy czym główne obszary doradztwa związane są ze sferą zamówień publicznych, prawa konkurencji, a także obejmują pełny zakres prawa pracy ze szczególnym uwzględnieniem narzędzi prawnych dla działów HR, sporów zbiorowych oraz polityki związanej z restrukturyzacją zatrudnienia.
Ewa Konior
Starszy konsultant w krakowskim biurze Kancelarii Olesiński & Wspólnicy. Od wielu lat specjalizuje się w obszarze indywidualnego prawa pracy, w szczególności w kwestiach nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy oraz kształtowania zasad zatrudnienia u pracodawców. Zajmuje się również tematyką umów gospodarczych i zagadnieniami z zakresu pomocy publicznej. Aplikant radcowski w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie.
Aleksandra Płucienik
Starszy konsultant w warszawskim biurze Kancelarii Olesiński & Wspólnicy, aplikant radcowski ostatniego roku w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie prawa pracy, a także prawa konkurencji i konsumentów oraz w obszarze e-commerce.