Nierówność, która zabija
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2015
- Stron: 230
- ISBN: 978-83-01-18179-6
- Wydanie: pierwsze
Nierówność nie dotyczy tylko zasobności naszych portfeli. To pewien społeczno-kulturowy porządek, który dla większości ludzi oznacza gorsze zdrowie, słabszą edukację, mniej szacunku i brak możliwości dalszego rozwoju. W swojej książce Göran Therborn twierdzi, że nierówność w dosłownym sensie zabija – jej globalny wzrost prowadzi do przedwczesnej śmierci milionów. Dotyczy to również krajów rozwiniętych – zabójczy wpływ rosnących nierówności można obserwować także w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania czy Finlandia. Nie jest to jednak wyłącznie ponury obraz współczesnego świata. Therborn w równym stopniu przedstawia istniejące programy oraz metody poprawy warunków życia i zmniejszania społecznych nierówności: od Indii i innych krajów azjatyckich po Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej. Nierówność napisana równie jasnym i zwięzłym, co bezwzględnym, stylem jest propozycją systemowego spojrzenia na problem globalnej nierówności, propozycją łączącą w sobie ogrom materiału empirycznego z oryginalnym opracowaniem teoretycznym.
Göran Therborn
Profesor socjologii na Cambridge University, jeden z najbardziej wpływowych i najczęściej cytowanych współczesnych socjologów. Głównym przedmiotem jego prac teoretycznych jest intersekcjonalna analiza struktury społecznej (badanie relacji między genderowymi, rasowymi i klasowymi podziałami we współczesnych społeczeństwach).
Autor bestsellerowej książki The World: A Beginner’s Guide (2011), a także Why Some People are More Unemployed than Others (1986), European Modernity and Beyond: The Trajectory of European Societies 1945-2000 (1995) oraz Between Sex and Power: Family in the World 1900-2000 (2004).