Psychologia pozytywna w praktyce
- Seria: Psychologia Stosowana
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2007
- Stron: 544
- ISBN: 978-83-01-15346-5
- Wydanie: pierwsze
Książka zawiera najbardziej reprezentatywne teksty wybitnych teoretyków i praktyków z zakresu zastosowań psychologii pozytywnej. Pokazują one znaczenie psychologii pozytywnej w wyjaśnianiu ludzkich zachowań i losów, stanowią także ilustracje aplikacyjne w poszczególnych dziedzinach praktyki psychologicznej. Omawiane treści pokazują wszechstronne zastosowanie idei psychologii pozytywnej w praktyce zawodowej - w szkole, w psychoterapii, w pracy, w doradztwie, w polityce społecznej, w promocji zdrowia itp. Publikacja stanowi kontynuację i uzupełnienie Psychologii pozytywnej wydanej pod red. prof. Janusza Czapińskiego.
... to próba naukowej (nie poradnikowej!!!) odpowiedzi na pytanie, czy możemy żyć lepiej i co należny zrobić, aby życie nasze było lepsze: szczęśliwsze, pełniejsze, sensowniejsze, bardziej znaczące, bardziej pożyteczne, krótko - spełnione. Żebyśmy, żegnając się z nim, nie musieli żałować straconych okazji, zmarnowanego czasu, krzywd wyrządzonych innym, nijakości. Żebyśmy mogli powiedzieć: wypełniłem całą obietnicę, którą przyniosłem ze sobą na świat w dniu narodzin, do mglistych wskazówek genetycznych dopisałem sensowną konkretną instrukcję życia. Moje dzieci mogą brać ze mnie przykład.
- Z wprowadzenia Janusz Czapińskiego
Psychologia pozytywna, koncentrująca się na poprawie jakości życia ludzi, stała się w ostatnich latach jednym z najżywiej rozwijających się nurtów w psychologii. Równolegle do teorii, w polu jej zainteresowań znajdują się konkretne praktyczne rady i rozwiązania, mające sprzyjać dobremu życiu. Proponowana książka zawiera najbardziej reprezentatywne teksty wybitnych teoretyków i praktyków z zakresu zastosowań psychologii pozytywnej. Pokazują one jej znaczenie w wyjaśnianiu ludzkich zachowań i losów, a także stanowią ilustracje aplikacyjne w poszczególnych dziedzinach praktyki psychologicznej. Książka wskazuje również na wszechstronne zastosowanie idei psychologii pozytywnej w praktyce zawodowej - w szkole, w psychoterapii, w pracy, w doradztwie, w polityce społecznej, w promocji zdrowia itp.