
Zarządzanie procesami realizacji projektów w sektorze ICT
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2014
- Stron: 334
- ISBN: 978-83-01-17794-2
- Wydanie: pierwsze
W nowoczesnej gospodarce wzrasta rola technologii informacyjno- komunikacyjnych (ICT). Niestety duża część przeprowadzonych wdrożeń rozwiązań ICT kończy się niepowodzeniem. Problem ten skłania do poszukiwania metod podnoszenia skuteczności i efektywności realizacji projektów ICT.
Zamierzeniem autorów książki jest przedstawienie szerokiego kontekstu realizacji projektów w przedsiębiorstwach sektora ICT, nie tylko w obszarze działalności operacyjnej, lecz także w warstwie zarządzania strategicznego. Praca ta jest odpowiedzią na pytanie, jak zarządzać przedsiębiorstwem, które ma skutecznie i efektywnie realizować projekty ICT?
W książce poruszono w szczególności następujące zagadnienia:
- dostosowanie wewnętrznej organizacji przedsiębiorstwa do wymogów realizacji projektów ICT;
- wspólne podejście do zarządzania procesami i projektami w przedsiębiorstwie ICT;
- czynniki sukcesu zarządzania procesami realizacji projektów ICT;
- charakterystykę polskiego sektora ICT.
Książka ma pionierski charakter, nie tylko ze względu na samą treść rozważanej problematyki, jak i sposób jej ujęcia, ale również znaczenie dla praktyki zarządzania. Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) we współczesnych przedsiębiorstwach jest powszechne, jednak realizacja projektów związanych z tą technologią nie zawsze jest efektywna i skuteczna. Stąd też spełnienie głównego celu autorów książki, którym jest zaproponowanie kompleksowej koncepcji zarządzania procesami realizacji projektów ICT w przedsiębiorstwach, należy traktować jako wyjście naprzeciw oczekiwaniom zarówno ich wykonawców, jak i zewnętrznych użytkowników.
(Z recenzji prof. zw. dr hab. inż. Jana Skalika)
Autorzy przedstawiają własną, oryginalną koncepcję zarządzania procesami realizacji projektów łączącą kwestię zarządzania projektami z kwestią zarządzania procesami organizacyjnymi przedsiębiorstwa. Przedstawiona koncepcja jest poparta analizą teoretyczną i wnioskami z analizy czynników powodzenia zarządzania procesami realizacji projektów w polskim sektorze przedsiębiorstw ICT.
(Z recenzji prof. dr hab. inż. Józefa Lubacza)