Spinoza i polityka
- Seria: Myśleć
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
- Rok wydania: 2009
- Stron: 328
- ISBN: 978-83-01-15946-7
- Wydanie: pierwsze
Książka stanowi wprowadzenie, a zarazem twórczy komentarz do filozofii Spinozy ujętej w jej stosunku do polityki i pojmowanej jako ontologia i etyka komunikacji. Balibar wychodzi z założenia, że filozofia, nawet w jej najbardziej spekulatywnych przejawach, zawsze wiąże się z polityką. Omawia 3 wielkie dzieła Spinozy: Traktat teologiczno-polityczny, Traktat polityczny i Etykę, ukazuje historyczny kontekst ich powstawania i miejsce w procesie rozwoju koncepcji Spinozy. Szczególną uwagę zwraca na kwestie demokracji, religii i instytucji, zwłaszcza relację między rozumem a wyobraźnią, na konstytutywną rolę świadomości w tworzeniu bytu społecznego.
Książka ma 3 wydania francuskie i 2 angielskie, a tłumaczona była nawet na język arabski. Przeznaczona jest zarówno dla szerokiej publiczności zainteresowanej Spinozą przy okazji obecnego renesansu zainteresowania myślą tego filozofa, jak i dla specjalistów.
Étienne Balibar
Urodzony w 1942 roku; francuski profesor filozofii polityki na Université Paris w Nanterre; wykłada też na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Zajmuje się dziełami i recepcją Marksa, Spinozy i Foucaulta, problematyką związaną z prawami obywatelskimi, granicami i migracjami. W Polsce znany przede wszystkim jako współautor Czytania Kapitału(pol. 1975), autor Trwogi mas (pol. 2007) oraz Filozofii Marksa.