Wydawnictwo.pwn.pl

Czas i trwanie

Czas i trwanie

Barbara Skarga

Tagi: Bergson, czas, élan vital, intuicjonizm, metafizyka
Nowość , Polecane

Książka Czas i trwanie. Studia o Bergsonie jest zbiorem esejów, jakie Barbara Skarga poświęciła filozofii Henri Bergsona, słynnego francuskiego filozofa, jednego z twórców filozofii życia. Autorka skupia się na najważniejszych i zarazem najciekawszych aspektach myśli Bergsona – jego dyskusją z tradycją filozofii podmiotu, pojęciem pędu życiowego, problemach metafizycznych i społecznych.

Książka Czas i trwanie stanowiła zarówno kontynuację badań Skargi, zajmującą się nowoczesną filozofią francuską, jak i wyznaczała nowy etap w jej filozoficznym rozwoju – odejście od uprawiania historii idei i postawienie pytań o charakterze metafizycznym. Przez wielu uważana jest za najciekawszą pracę w jej dorobku.

II wydanie Czasu i trwania miałoby stanowić kolejny tom serii „Dzieł zebranych” Barbary Skargi, przygotowywanej przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi wraz z Wydawnictwem Naukowym PWN. Edycje ukazujące się w tej serii prezentują oryginalny tekst poddany redakcji językowej i merytorycznej, uzupełniony o nowe materiały, opatrzony nową przedmową i komentarzami krytycznymi.

Barbara Skarga (ur. 1919, zm. 2009), wybitna filozofka i historyczka idei, przez kilka dziesięcioleci związana z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. Badaczka filozofii pozytywistycznej, dwudziestowiecznej filozofii francuskiej, szczególnie zainteresowana problematyką metafizyczną i etyczną. Wychowawczyni kilku pokoleń filozofów w Polsce. Odznaczona Orderem Orła Białego. Główne prace: Kłopoty intelektu. Między Comte’em a Bergsonem (1975), Granice historyczności (1989), Tożsamość i różnica. Eseje metafizyczne (1997).

Oceń

  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Do pobrania