Wydawnictwo.pwn.pl

Zoologia. Bezkręgowce. Tom 1, część 2. Wtórnojamowce (bez stawonogów)

Zoologia. Bezkręgowce. Tom 1, część 2. Wtórnojamowce (bez stawonogów)

Redakcja: Czesław Błaszak

Tagi: wtórnojamowce, zoologia
Nowość , Polecane
 • Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
 • Rok wydania: 2013
 • Stron: 412
 • ISBN: 978-83-01-17336-4
 • Wydanie: drugie, dodruk

Nowoczesne kompendium świata zwierząt.

Druga część tomu I obejmuje wszystkie typy bezkręgowych wtórnojamowców, z wyjątkiem stawonogów. Omówione zostały wszystkie należące tutaj taksony świata zwierząt z dominującą grupą, jaką są niewątpliwie mięczaki obejmujące ponad 130 000 gatunków. Mięczaki zostały opisane nie tylko pod kątem biologii i filogenezy, ale również ich znaczenia gospodarczego, w tym konsumpcyjnego. Trudno sobie wyobrazić rynek spożywczy bez takich małży, jak omułki czy ostrygi bądź takich głowonogów jak kalmary czy ośmiornice. Podane zostały również metody ich połowów oraz hodowli. Poza mięczakami szeroko zostały omówione pierścienice, w tym wyjątkowa grupa - rurkoczułkowce, żyjące w symbiozie z chemosyntetyzującymi bakteriami siarkowymi, a zamieszkujące dna oceanów, w tym gorące ujścia hydrotermalne.

Całość części 2 zawiera pełne dane o morfologii, anatomii, rozmnażaniu i rozwoju, a także rozmieszczeniu wtórnojamowców na kuli ziemskiej. Treść podana jest w porządku systematycznym, opartym na filogenezie, z uwzględnieniem najnowszych badań molekularnych.

Zarówno w części 1, jak i 2 została zamieszczona tablica geochronologiczna, w której przedstawiono ważniejsze wydarzenia biotyczne i geologiczne. Poza tym umieszczono tablicę z podziałem mórz i oceanów ze względu na położenie geograficzne oraz odległość od kontynentów. Obie tablice ułatwiają poruszanie się czytelnika w terminach znajdujących się w tekście.

Jest to dzieło inspirujące pogłębianie wiadomości zoologicznych przez studentów, doktorantów i pracowników naukowych uniwersytetów, placówek PAN oraz wyższych szkół przyrodniczych i medycznych (biologia, medycyna, leśnictwo, weterynaria, parazytologia). Prawidłowa znajomość systematyki świata zwierząt pozwoli należycie rozwijać takie dyscypliny przyrodnicze, jak ekologia czy ochrona środowiska. Szeroki zakres opracowania, cała jego konstrukcja i uwzględnienie najnowszych wiadomości dają w efekcie naukowe kompendium wiedzy zoologicznej na najwyższym, światowym poziomie. Podręcznik jest jednak przeznaczony nie tylko dla zawodowych biologów, lecz także dla wszystkich, których interesują zwierzęta i którzy pragną poszerzyć o nich swoje wiadomości.

Oceń

 • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Do pobrania