Wydawnictwo.pwn.pl

Zoologia. Bezkręgowce. Tom 1, część 1. Nibytkankowce-pseudojamowce

Zoologia. Bezkręgowce. Tom 1, część 1. Nibytkankowce-pseudojamowce

Redakcja: Czesław Błaszak

 • Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
 • Rok wydania: 2013
 • Stron: 442
 • ISBN: 978-83-01-17335-7
 • Wydanie: drugie, dodruk

Nowoczesne kompendium świata zwierząt!

Pierwszy z trzech tomów wyjątkowego i nowoczesnego podręcznika zoologii systematycznej, opisującego różnorodność świata zwierząt. Treść podana jest w porządku systematycznym opartym na filogenezie, z uwzględnieniem najnowszych badań molekularnych.

Ze względu na ogrom materiału tom I został podzielony na 2 części.
Część 1 obejmuje wielokomórkowe organizmy zwierzęce, od najprymitywniejszych nibytkankowców do pseudojamowców.
Część 2 zawiera typy bezkręgowych wtórnojamowców (oprócz stawonogów).

W części 1 tomu I obok ogólnej charakterystyki świata zwierząt zostały przedstawione najbardziej uznawane hipotezy pochodzenia tego królestwa. Nowością w stosunku do dotychczasowych podręczników akademickich (również zagranicznych) jest przedstawienie i porównanie aktualnie najczęściej przyjmowanych trzech systemów filogenetycznych (hipotez: jam ciała, Ekdyzonu i Spiralia). Czytelnik może nie tylko porównać przedstawione systemy filogenetyczne, ale także ma możliwość ich wyboru.

W systematyce uwzględniono wszystkie dotychczas poznane grupy systematyczne. Zwrócono szczególną uwagę na gatunki zwierząt mające znaczenie w życiu i gospodarce człowieka, a zwłaszcza pasożyty i gatunki przenoszące groźne choroby.

W części 1 położono szczególny nacisk na grupy mające olbrzymie znaczenie chorobotwórcze, takie jak: tasiemce, przywry i nicienie. Dla wszystkich najważniejszych gatunków dla człowieka i gospodarki (hodowla zwierząt i roślin) w tych grupach omówiono dokładnie rozwoje zapoznające czytelnika z najważniejszymi momentami, w których człowiek może się zarazić tymi groźnymi pasożytami. Konstrukcja rozdziałów jest taka, aby materiał w nich zawarty mógł być w całości wykorzystana przez studentów medycyny, weterynarii w trakcie studiów nad pasożytami człowieka, zwierząt i roślin.

Podstawowy podręcznik dla studentów biologii, biotechnologii, ekologii, ochrony środowiska, medycyny, weterynarii, zootechniki, leśnictwa, rybactwa. Ta nowatorska publikacja zainspiruje również doktorantów, pracowników naukowych uniwersytetów i placówek PAN do pogłębiania wiedzy zoologicznej. Dla wykładowców szkół wyższych podręcznik będzie pomocny w przygotowaniu wykładów kursowych z zoologii, ekologii, ochrony przyrody. Po książkę tę sięgną nie tylko profesjonaliści, lecz także wszyscy pragnący poszerzyć wiadomości o zwierzętach.

Szeroki zakres opracowania oraz uwzględnienie najnowszych danych dają w efekcie dzieło na najwyższym światowym poziomie.

Oceń

 • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Do pobrania