Wydawnictwo.pwn.pl

Wydawnictwo Naukowe PWN objęło mecenat nad filmem „Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej"

js Tagi: ekonomia, Film, mecenat
Nowość

Ekipa filmowa odwiedzi Wiedeń, gdzie prześledzi inspiracje polskich naukowców oraz oczywiście Kraków, gdzie powstanie większość zdjęć. Narracja obejmie czasy przed pierwszą oraz po drugiej wojnie światowej, jednak przede wszystkim będzie ona dotyczyć czasów międzywojennych, kiedy to krakowiacy toczyli nierówną walkę z absurdami w gospodarce. Obraz ma pokazać, że szkoła krakowska mogła być i była sensowną alternatywą dla ekonomicznych pomysłów sanacji, które nawet przy bardzo dużej dozie dobrej woli, można uznać za co najmniej kontrowersyjne. W filmie znajdziemy nie tylko opowieść o szkole krakowskiej, ale też fragment historii gospodarczej II Rzeczpospolitej, w której to krakowiakom przyszło działać i żyć – a pewnie też niejednokrotnie rwać włosy z głowy.

Naszym celem jest przypomnienie o polskich tradycjach ekonomicznych. Na tym polu nie mamy czego się wstydzić, ekonomiści skupieni w przedwojennej szkole krakowskiej nie odbiegali poziomem od najlepszych ówczesnych teoretyków. Dziś nikt o nich nie pamięta, co należy zrzucić na karb bardzo skutecznej akcji zacierania pamięci o nich przeprowadzonej w PRL-u. A naprawdę jest co pamiętać, bo profesorowie Heydel, Zweig czy Krzyżanowski zasługują na swoje miejsce w świadomości zbiorowej – mówi  dr Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji i autor scenariusza.

Film pokaże też przyjacielskie stosunki krakowiaków z austriackimi ekonomistami, w tym światowej sławy Ludwigiem von Misesem i Josephem Schumpeterem. Wśród zaproszonych do udziału w filmie gości znajdą się czołowe nazwiska polskich i austriackich historyków i ekonomistów, którzy opowiedzą o tym, czym była szkoła krakowska w ekonomii i czego może nas ona dziś nauczyć.

Realizacji filmu przyświeca ważki cel: opuszczenie akademickich sal oraz niszowych publikacji przez ekonomię oraz gospodarkę i ich przejście do mass mediów. Wyświetlanie filmu w kinach, telewizji, udostępnianie w Internecie umożliwi dotarcie większej rzeszy odbiorców, którzy na co dzień nie interesują się ekonomią czy gospodarką.

 

Film powstaje w wakacje, premiera planowana jest na jesień 2016 r.

O projekcie można przeczytać na stronie: http://fundacjawip.org/projekty/ekonomisci-wykleci/ .

 

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Polecane recenzje

Do pobrania

Nasi partnerzy