Wydawnictwo.pwn.pl

„Fitness mózgu” – wydawca psychologii PWN o nowej książce Elkhonona Goldberga

„Dbanie o  zdrowie  i efektywną pracę mózgu zaczyna się od elementarnego zrozumienia, jak mózg działa i jakim zmianom ulega w trakcie życia człowieka”.

Elkhonon Goldberg, Alvaro Fernandez i Pascale Michelon to mistrzowie popularyzacji wiedzy o mózgu, którzy, tym razem, nie tylko zdradzają czytelnikom, jak wzmacniać sprawność mózgu w każdym wieku, lecz także zapraszają w podróż po świecie ludzkiego poznania i obalają mity na temat sposobów ćwiczenia umysłu.

Współczesny świat stawia większe niż kiedykolwiek wyzwania przed ludzkim mózgiem, stąd zainteresowanie optymalizacją jego funkcji stale rośnie. Nie wszystkie badania są jednak wiarygodne. Autorzy Fitnessu mózgu zaznaczają, że dłuższe ćwiczenia fizyczne, rozwiązywanie krzyżówek czy jedzenie jagód na śniadanie może pomóc, ale to nie wszystko, co możemy zrobić dla swojego mózgu! Fitness mózgu jest efektem siedmiu lat badań, wywiadów przeprowadzonych z ponad setką naukowców i profesjonalistów oraz analizy ankiet z udziałem tysięcy konsumentów. Autorzy przejrzeli setki publikacji naukowych i wzięli udział w trzech światowych konferencjach poświęconych zagadnieniom sprawności mózgu.

W książce omówione zostały kwestie budowy mózgu i jego neuroplastyczności, filary sprawności mózgu, dowody i wytyczne związane z ćwiczeniami fizycznymi i ich wpływem na plastyczność mózgu. Autorzy poświęcają też osobny rozdział zagadnieniu wpływu diety na sprawność mózgu i jej konsekwencje dla procesów poznawczych. Okazuje się, że tylko do pewnego stopnia jesteśmy tym, co jemy i pijemy. Z kolejnych części dowiemy się również, jak na funkcjonalność mózgu wpływają aktywność społeczna czy stres. Aktywność społeczna pomaga, zdaniem autorów, optymalizować zdrowie mózgu – wśród ludzi żyjących w izolacji zaobserwowano wyższą śmiertelność niż w przypadku osób, które utrzymują kontakty towarzyskie, co więcej, badania wykazały, że obarczeni są oni również większym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Książkę zamyka rozdział, który podpowie czytelnikowi, jak stosować przedstawioną w publikacji wiedzę i zostać skutecznym trenerem własnego mózgu. Każdy rozdział został dodatkowo zakończony wywiadami z ludźmi świata nauki, którzy opowiadają o zagadnieniach i zakamarkach neuropsychologii.

Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi Wydawcy psychologii PWN na temat Fitnessu mózgu Elkhonona Goldberga.

 

Zapraszamy również do odsłuchania fragmentu innej książki Elkhonona Goldberga Jak umysł rośnie w siłę, gdy mózg się starzejeo której więcej można przeczytać w artykule Wszyscy znamy takich seniorów.

Oceń

  • Obecnie 4 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Dlaczego dzieci kłamią?

Dlaczego dzieci kłamią?

Dobrze wiemy, że dzieci czasem nas oszukują. Najczęściej jednak nie jesteśmy na te kłamstwa przygotowani, nie wiemy, jak na nie zareagować. Skarcić dziecko? Ukarać? A może zignorować kłamstwo? Prze...

Czytaj więcej

Polecane recenzje

Do pobrania

Nasi partnerzy