Wydawnictwo.pwn.pl

Zrozumieć Pakistan

Zrozumieć Pakistan

Agnieszka Kuszewska

  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Rok wydania: 2015
  • Stron: 370
  • ISBN: 978-83-01-18226-7
  • Wydanie: pierwsze

Analiza geopolitycznego znaczenia Pakistanu, ze szczególnym uwzględnieniem niestabilnej sytuacji wewnętrznej w państwie i jego polityki zagranicznej, ukazująca Pakistan (państwo o potencjale nuklearnym) w kontekście regionalnym jako znaczący element ładu międzynarodowego w Azji Południowej, którego ewentualna dezintegracja mogłaby mieć destrukcyjny skutek dla systemu bezpieczeństwa. Autorka opisuje sytuację we wszystkich prowincjach i jednostkach administracyjnych Pakistanu, akcentując ich etniczno-kulturową specyfikę oraz rywalizację na linii centrum-peryferia. Książka pokazuje zróżnicowanie współczesnego Pakistanu i daje czytelnikowi możliwość zbudowania wizerunku Pakistanu odbiegającego w dużym stopniu od tego, co prezentują mass-media. 

Autorka ułatwia czytelnikowi zrozumienie Pakistanu poprzez bezstronną analizę jego politycznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych uwarunkowań. W sposób szczególny odnosi się do przyczyn i skutków procesów radykalizacji, wewnętrznych konfliktów o podłożu religijnym, zróżnicowania kulturowego i etnicznego charakteryzującego pakistańskie społeczeństwo, a także do źródeł niestabilnej sytuacji w poszczególnych prowincjach państwa oraz jego polityki wewnętrznej i zagranicznej w kontekście zmieniających się uwarunkowań bezpieczeństwa.

„Książka Pani Kuszewskiej jest jedyną jak dotąd wydaną w Polsce podstawową i tak wyczerpującą pracą o współczesnym Pakistanie. Moim zdaniem powinna stać się obowiązkową lekturą dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką społeczną, ekonomiczną, polityczną Pakistanu, stosunkami międzynarodowymi w regionie, problematyką terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Dr hab. Krzysztof Dębnicki,

Były ambasador w Pakistanie

Agnieszka Kuszewska

Adiunkt w Katedrze Polityki Międzynarodowej warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz ekspertka ds. Indii i Pakistanu w think tanku Centrum Studiów Polska-Azja. Należy do European Association for South Asian Studies oraz Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych.

Przedmiotem jej badań są polityczne, społeczno-kulturowe i gospodarcze problemy Indii i Pakistanu, problematyka związana ze współczesnymi konfliktami międzynarodowymi, bezpieczeństwem, terroryzmem, a także prawami człowieka, zwłaszcza w kontekście konfliktu kaszmirskiego. Regularnie uczestniczy w konferencjach poświęconych zagadnieniom dotyczącym Azji Południowej, wykładała w Quaid-e-Azam University w Islamabadzie i University of the Punjab w Lahore.

Autorka licznych publikacji dotyczących ww. zagadnień, w tym monografii Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir (PWN, 2010) oraz Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo (Wyd. Difin, 2013).

Oceń

  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Dlaczego warto zrozumieć Pakistan?

Dlaczego warto zrozumieć Pakistan?

Pakistan, szósty pod względem liczby ludności kraj na świecie, jedyne muzułmańskie państwo nuklearne, stanowi główny element systemu bezpieczeństwa Azji Południowej i istotny punkt odniesienia w po...

Czytaj więcej

Do pobrania

Nasi partnerzy