Analiza Przypadków w Pielęgniarstwie i Położnictwie
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- Rok wydania: 2016
- Stron: 60
- ISBN: 2391-9515
- Wydanie: 5/2016
Analiza przypadków w pielęgniarstwie i położnictwie to czasopismo stworzone z myślą o aktywnych zawodowo pielęgniarkach i położnych, które dążą do rozwoju zawodowego, chcą poszerzać swoje kwalifikacje i być na bieżąco z najnowszymi wymaganiami prawnymi. Jego celem jest nie tylko dostarczenie rzetelnych, aktualnych informacji i merytorycznej wiedzy, lecz także zapewnienie czytelnikom dostępu do praktyki – sprawdzonych rozwiązań, doświadczeń z konkretnych przypadków oraz zasad postępowania i stosowania wytycznych w praktyce.
Na łamach pisma znajdują się analizy przypadków medycznych w pielęgniarstwie i położnictwie, wzbogacone o propozycje konkretnych rozwiązań, procedury, standardy i opinie ekspertów. Ważną częścią każdego numeru są plany opieki pielęgnacyjnej z zastosowaniem Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej (ICNP) zalecanej przez Międzynarodową Radę Pielęgniarstwa (ICN). Nie brakuje też aktualnych informacji z dziedziny prawa, bezpieczeństwa i higieny pracy, dokumentacji medycznej, a także porad psychologicznych i innych ważnych zagadnień. Nad merytoryczną zawartością pisma czuwają eksperci z różnych dziedzin medycyny. W dziale „Po dyżurze” omawiamy m.in. tematykę wypalenia zawodowego i różnych metod walki z tym zjawiskiem, prezentujemy także pielęgniarstwo europejskie.
W najnowszym numerze…
Najnowszy numer „Analizy Przypadków w Pielęgniarstwie i Położnictwie” jest szczególny, bowiem zawiera materiał edukacyjny poświęcony II Ogólnopolskiej Konferencji „Analiza Przypadków w Pielęgniarstwie”, nad którą patronat objęło nasze czasopismo. Kierownikiem naukowym konferencji jest dr Dorota Kilańska.
Tematyka tegorocznego spotkania będzie obejmowała wiele złożonych zagadnień, niezwykle ważnych dla środowiska. I tak rozmowy będą toczyć się między innymi wokół polityki zdrowotnej, wyzwań w pielęgniarstwie, jak też oczekiwań. Gorąco zachęcamy do skorzystania z niecodziennej okazji spotkania się z gronem ekspertów, podzielenia się opiniami, doświadczeniem i wiedzą.
Tradycyjnie też poruszamy szeroki zakres tematów związanych z pielęgniarstwem i położnictwem. Począwszy od problematyki oscylującej wokół profilaktyki zakażeń szpitalnych, nowych standardów opieki okołoporodowej, roli pielęgniarki w prewencji ZSC, po innowacyjne metody leczenia odleżyn, śmiechoterapię jako istotny element w zapobieganiu syndromu wypalenia zawodowego i pielęgniarstwo w Norwegii.
Szczególnie gorąco polecam artykuł przygotowany przez dr Katarzynę B. Głodowską dotyczący zleceń i ich niepoprawnego wykonywania. Chyba każdy z nas słyszał o „krakowskim przypadku”, kiedy pielęgniarka nieprawidłowo podała lek małemu dziecku. Jak słusznie zauważa autorka - każdy z nas mógłby być na jej miejscu. Dlaczego tak się dzieje? Co jest powodem, że nie mając prawidłowo wypisanego zlecenia, podajemy lek lub też przyjmujemy zlecenia ustne? Pytań o takim charakterze jest wiele… Odpowiedzi na część z nich znajdziecie Państwo w proponowanym artykule. Rozwiązań kolejnych dylematów pielęgniarek i położnych będziemy wspólnie szukać w tekstach publikowanych na łamach naszego czasopisma, w dziale „Prawo i etyka”.
Zapraszamy też do zapoznania się z planami opieki według terminologii Międzynarodowej Klasyfikacji ICNP®. Stanowią one dodatek do części prezentowanych artykułów.
Mamy nadzieję, że proponowana w tym wydaniu „Analizy Przypadków w Pielęgniarstwie i Położnictwie” tematyka zainteresuje Państwa i stanie się impulsem do dalszych dyskusji i ciekawych artykułów.
--------------------
Archiwalne numery dostępne są pod linkiem http://www.wydawnictwopzwl.pl/czasopisma/analiza_pip/numery-archiwalne