Wydawnictwo.pwn.pl

A ten księżyc to nie był księżyc tylko sierp – „W powojennej Polsce”

A ten księżyc to nie był księżyc tylko sierp – „W powojennej Polsce”

Wlazł kotek na płotek przy blasku księżyca i ścierpł,

Bo ten płotek to nie był płotek tylko młotek,

A ten księżyc to nie był księżyc tylko sierp.

- Konstanty Ildefons Gałczyński

Rok 1945 - Polska budzi się do życia, ale jeszcze nikt nie wie, jak będzie ono wyglądało. Okres 1945-1948 to czas wielkiej niepewności, dźwigania się ze zgliszczy, ale i radości, entuzjazmu odbudowy zrujnowanego kraju i nadziei na lepszą przyszłość. Maja i Jan Łozińscy w swojej najnowszej książce postanawiają przyjrzeć się bliżej życiu codziennemu i rzeczywistości społecznej powojennej Polski. Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi autorów!

1945-1948 jako epilog do Dwudziestolecia

Maja i Jan Łozińscy znani są jako autorzy książek o obyczajowości przedwojennej Polski, więc temat, którym zajęli się w swojej najnowszej publikacji, wydaje się dla nich nietypowy. Skąd zainteresowanie okresem powojennym?

1948 – koniec złudzeń?

Wyznaczanie cezur w okresach historycznych nie jest zadaniem łatwym. Dlaczego rok 1948 można uznać za koniec pewnego etapu?

Wielka trwoga vs. Wielka radość

Próby opisania okresu „tuż po” pojawiały się już wcześniej, starczy wspomnieć publikację Marcina Zaręby Wielka Trwoga, w której autor pochylił się nad podobnie wyznaczonym okresem (1944-1947). Jego ujęcie jest jednak zdecydowanie inne – to historia strachu, biedy i niepewności, historia odarta z mitów. Co Maja i Jan Łozińscy myślą na temat tej pracy i czym różni się ich ujęcie tego czasu historycznego?

Codzienność i życie ludzi

Autorzy W powojennej Polsce nie uważają się za badaczy, mówią o sobie, że są raczej tropicielami, którzy po śladach zakodowanych w zdjęciach, przekazach i przedmiotach starają się dotrzeć do istoty codziennego doświadczenia ludzi żyjących w interesującym ich czasie.

Inspiracje

Maja i Jan Łozińscy zdradzają źródła swoich inspiracji. Gdzie szukać materiałów na tematy, które wymykają się historii akademickiej?

Oceń

  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Polecane recenzje

Do pobrania

Nasi partnerzy