Wydawnictwo.pwn.pl

Socjologia

Socjologia

Anthony Giddens, Philip W. Sutton

Tagi: socjologia
Nowość , Polecane
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Rok wydania: 2012
  • Stron: 1196
  • ISBN: 978-83-01-16956-5
  • Wydanie: pierwsze

Nowe wydanie Socjologii – jednego z najbardziej znanych i wykorzystywanych na całym świecie podręczników – to lektura obowiązkowa nie tylko dla adeptów socjologii i osób myślących o podjęciu studiów socjologicznych, ale również dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć otaczający nas świat.

W ciągu ostatnich 10 lat od opublikowania poprzedniego polskiego wydania zmieniło się bowiem niemal wszystko: doszło do olbrzymiego rozwoju wiedzy socjologicznej, co znalazło swoje odzwierciedlenie na kartach książki, zmienił się również świat, dlatego konieczne okazały się gruntowne uzupełnienia, aktualizacje dotychczasowych treści, dodanie nowych materiałów na temat wojen i terroryzmu czy zagrożeń ekologicznych. Na prośby czytelników z różnych stron świata autorzy wprowadzili również wiele nowych elementów dydaktycznych, akcentując szczególnie wpływy i współzależności w ramach globalizującego się świata.

Jedną z najbardziej ekscytujących cech socjologii jest jej nieustanne zaangażowanie we wciąż zmieniający się świat społeczny. Zdarzenia, które trudno nam zrozumieć lub które wywołują w nas lęk – takie jak zmiany klimatyczne czy terroryzm – są bez wyjątku przedmiotami zainteresowania socjologów. W obecnym, szóstym wydaniu tej książki, podobnie jak w poprzednich pięciu, starałem się oddać to poczucie ekscytacji, które przenika najlepsze prace socjologiczne, i zainspirować nowe pokolenie socjologów. Książkę pisałem z niezłomną wiarą w to, że socjologia ma do odegrania istotną rolę we współczesnej kulturze intelektualnej i że zajmuje centralne miejsce w naukach społecznych. Nie próbuję w niej wprowadzać nadmiernie wyrafinowanych koncepcji ani popisywać się socjologicznym żargonem. W każdym rozdziale odwołuję się jednak do najnowszych osiągnięć dyscypliny oraz do współczesnych problemów i danych. Nawiązuję również, rzecz jasna, do własnych prac, pisząc o nich zawsze w pierwszej osobie, aby czytelnicy mieli jasność, kiedy mówię o moich własnych dokonaniach socjologicznych. Tam, gdzie to konieczne, przytaczam również poglądy krytyków. Mam nadzieję, że udało mi się uniknąć zbytniej stronniczości. Jak zwykle starałem się opisać główne perspektywy socjologiczne i najważniejsze wyniki współczesnych badań w wyważony, chociaż nie bezkrytyczny sposób.

Anthony Giddens

Urodzony w 1938 roku; jeden z najbardziej wpływowych brytyjskich socjologów; wykładowca na uniwersytetach w Cambridge i Londynie; od 1985 roku profesor uniwersytetu w Cambridge, od 2003 roku rektor London School of Economics and Political Science; jeden z najbardziej znanych i wpływowych przedstawicieli współczesnej socjologii teoretycznej na świecie; twórca programu nowej partii pracy Tony’ego Blaira; autor ponad 30 książek i setek artykułów.

Skupił się na budowie własnego systemu teoretycznego, którego zasadniczą cechą jest dążenie do przezwyciężenia tradycyjnej opozycji jednostki i społeczeństwa, działania i struktury społecznej, a także uwzględnienie w analizie zjawisk społecznych wymiarów przestrzeni i czasu. W swoich pracach wiele miejsca poświęcił reinterpretacji socjologicznej tradycji (Capitalism and Modern Social Theory, 1971) oraz teorii klas społecznych; inne jego dzieła to: New Rules of Sociological Method (1976), Central Problems in Social Theory (1979), The Constitution of Society (1984), Social Theory and Modern Sociology (1987), Politics, Sociology and Social Theory (1995).

W Polsce szeroko znany dzięki bestsellerowemu podręcznikowi Socjologia, a także z prac: Nowoczesność i tożsamość, Przemiany intymności, Konsekwencje nowoczesności, Stanowienie społeczeństwa, Nowe zasady metody socjologicznej, Poza lewicą i prawicą czy Trzecia droga.

Philip W. Sutton

Brytyjski socjolog związany z Robert Gordon University (RGU) w Aberdeen. Autor książek Explaining Environmentalism. In Search of the New Social Movement (2000),Nature, Environment and Society. Sociology for the Changing World (2004), The Environment. A Sociological Introduction (2007).

Oceń

  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

Polecane recenzje

Zobacz także

Do pobrania

Nasi partnerzy