
Analiza Przypadków w Pediatrii
- Seria: Analiza Przypadków w Pediatrii
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
- Rok wydania: 2016
- Stron: 60
- ISBN: 2391-9507
- Wydanie: 3/2016
Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!
Aktualny numer kwartalnika „Analiza Przypadków w Pediatrii” jak zwykle zawiera wiele interesujących artykułów przydatnych w codziennej pracy lekarza pediatry.
Wzrost występowania alergii pokarmowej (AP), szczególnie na mleko, jajka, gluten i soję to problemy, z którymi pediatra spotyka się coraz częściej w swoim gabinecie. Alergia na białka mleka krowiego (ABMK) dotyczy od 1,9 do 3,6% dzieci. Dlatego też znajomość objawów i wczesnej diagnostyki, a także postępowania w ciężkiej postaci AP, w których czynnikiem wywołującym jest ABMK, jest dla pediatry bardzo istotna. Problem ten przedstawiają dwa opisy przypadków dotyczące 7- i 10-miesięcznych chłopców, zawarte w artykule „Ciężka postać alergii na białka mleka krowiego"
W kolejnym artykule omówiono diagnostykę i leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Opisano dziecko, u którego występowałaokresowa, zwiększona aktywność aminotransferaz. Zakażenie HCV w początkowej fazie jest najczęściej bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Przebieg jest zwykle bezżółtaczkowy, a aktywność aminotransferaz - okresowo podwyższona. Nowe leki antywirusowe są wysoce skuteczne i dają szansę na opanowanie epidemii HCV. U pacjentów z obciążonym wywiadem lub okresową hiperaminotransferazemią zalecane jest wykonanie badań diagnostycznych w kierunku zakażenia HCV.
Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy to najczęstsza, po zakażeniach układu oddechowego, infekcyjna przyczyna zgłaszania się z dziećmi do lekarza. Najczęściej przebieg jest łagodny, ale występują też ciężkie przypadki, wymagające hospitalizacji, choćby z powodu nawodnienia dożylnego. Wartykule „Ostra biegunka u dzieci” przedstawiono, oparte na międzynarodowych rekomendacjach, wytyczne diagnostyki, postępowania i zapobiegania ostrej biegunce wraz z opisem przypadku klinicznego. Warto przeczytać ten artykuł i postępować zgodnie z przedstawionymi rekomendacjami.
W artykule „Racjonalna antybiotykoterapia u dzieci” opisano noworodka z nawrotowym zapaleniem spojówek i atypowym zapaleniem płuc. Wysunięto podejrzenie zapalenia płuc o etiologii Chlamydia trachomatis. Dokładnie przedstawiono postępowanie profilaktyczne, diagnostyczne i terapeutyczne u noworodków z chlamydiozą.
Omawiając kilka artykułów, mam nadzieję, że zachęciłam Państwa zarówno do przeczytania całego numeru, jak i do oczekiwania z niecierpliwością na kolejne wydania „Analizy Przypadków w Pediatrii".
Gorąco zachęcam Państwa do lektury.
Z poważaniem
Teresa Jackowska
Redaktor Naukowa