Wydawnictwo.pwn.pl

Fraktale i chaos - materiały dodatkowe

Co to jest fraktal?

Odpowiedź zależy od tego kogo spytamy. Fraktale są pewnym nowym sposobem opisywania skomplikowanej rzeczywistości, ale inaczej rozumieją to matematycy, inaczej przyrodnicy, fizycy i technicy, a jeszcze inaczej plastycy i graficy komputerowi. Przy charakteryzowaniu fraktali powtarzane są na przykład takie słowa, jak samopodobieństwo, ułamkowy wymiar, algorytm zamiast wzoru matematycznego, złożoność kształtu. Wszystkie te określenia nie są jednak w stanie wytłumaczyć niezwykłej różnorodności fraktali zarówno tych obserwowanych w przyrodzie, jak i tych, które są abstrakcyjnymi obiektami geometrycznymi.

Profesor Jacek Kudrewicz, który przez lata prowadził wykłady Fraktale i chaos dla studentów Politechniki Warszawskiej, omawia w książce podstawowe pojęcia związane z fraktalami oraz dynamiką chaotyczną. Ponadto przedstawia techniki otrzymywania komputerowych obrazów fraktali, a ich piękno prezentuje na ponad 500 przykładach zamieszczonych na www.wydawnictwo.pwn.pl/Do-pobrania. Wydawnictwo poleca tę książkę studentom kierunków matematyczno-przyrodniczych i technicznych oraz wszystkim zainteresowanym geometrią fraktalną, dynamiką chaotyczną i grafiką komputerową.

Profesor Jacek Kudrewicz od wielu lat jest związany z Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się teorią nieliniowych obwodów elektrycznych, stabilnością drgań, teorią bifurkacji i dynamiką chaotyczną. Jest autorem licznych prac naukowych i kilku książek: Częstotliwościowe metody w teorii nieliniowych układów dynamicznych, Analiza funkcjonalna dla automatyków i elektryków, Dynamika pętli fazowej, Nieliniowe obwody elektryczne, Przekształcenie Z i równania różnicowe, oraz współautorem książki: Equations of Phase-Locked Loops.

Poniżej materiały dodatkowe do pobrania:

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze