Wydawnictwo.pwn.pl

Ściśle poufne/ personal and confidential – o listach Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Zbigniewa Brzezińskiego

Aleksandra Żdan Tagi: historia, historia polityczna, Jan Nowak-Jeziorański, Radio Wolna Europa, Zbigniew Brzeziński
Nowość, Polecane, Temat miesiąca

Jan Nowak-Jeziorański i Zbigniew Brzeziński – historia ich korespondencji to historia rodzącej się przyjaźni i wymiany myśli, w której odbijają się bieżące wydarzenia polityczne o dziejowej wadze.

„Ściśle poufne”, „personal and confidential”, „ściśle osobiste”, „ściśle poufne-osobiste” – takimi notkami opatrywali często swoja korespondencję. To widoczny znak bezwzględnego zaufania i wzajemnej szczerości. Listy Jana Nowaka i Zbigniewa Brzezińskiego są bezcennym – bo niejako zakulisowym – spojrzeniem na sprawy wielkiej polityki, nie tylko polskiej.

Przyjaźń i polityka

Kiedy się poznali Brzeziński miał 25 lat, Jan Nowak 39 – przez  44 lata napisali do siebie 386 listów – wszystkie eleganckie z zachowaniem epistolograficznych reguł, są świadectwem ewolucji relacji między korespondentami. Zawsze miły, czasem też zabawny, akcent stanowią formuły rozpoczynające i kończące listy. Pojawiają się tu bardziej osobiste wątki przyjaźni polityków: pozdrowienia z różnych stron świata, uściski dłoni, życzenia, ręcznie napisane adnotacje i komentarze oraz wspomnienia spotkań. To jednak sprawy poboczne, główny nurt tej korespondencji wyznaczony został przez działalność publiczną obu i bieżące wydarzenia polityczne. I tak przykładowo w 1968 roku w ich rozmowach pojawiają się echa warszawskich demonstracji studenckich oraz wątek związany z wystąpieniem Alexandra Dubčeka w Pradze i jego „socjalizmem z ludzką twarzą” , ale równie palącą sprawą jest wyborcza porażka Humphreya, w którego kampanię zaangażował się Brzeziński czy nieporozumienia miedzy Jeziorańskim a Giedroyciem w kwestii zaangażowania w problemy krajowe.

Ramię w ramię

Bezcenny materiał znajdą w publikowanych listach również czytelnicy zainteresowani historią Radia Wolna Europa – kwestie związane z jego istnieniem, rozwojem i problemami są częstym tematem wymiany myśli między przyjaciółmi. Podobnie jak polityczna kariera Zbigniewa Brzezińskiego – jego polityczne projekty nigdy nie umykają uwadze Jana Nowaka. Obaj zresztą śledzą wzajemnie swoje kariery i wspierają się w trudnych chwilach niepowodzeń i  ataków, których obiektami bywają zarówno na łamach prasy krajowej, jak i zagranicznej. Wzajemne wsparcie, konfidencja, niepozbawiona krytycyzmu afirmacja stanowią o zupełnie specyficznej atmosferze kontaktów między Jeziorańskim a Brzezińskim, którzy od początku znajomości zawsze szli ramię w ramię.

Korespondencja między Janem Nowakiem a Zbigniewem Brzeziński długo czekała na publikację, ale ostatecznie ukazuje się w momencie bardzo dla niej znaczącym, i to pod wieloma względami. Rok 2014 został bowiem uchwalony przez Senat RP rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego, jest to również stulecie urodzin dyrektora Radia Wolna Europa oraz dwudziestopięciolecie wolnej Polski, która swój obecny kształt zawdzięcza w dużej mierze także autorom prezentowanej w książce korespondencji.

Do 19.11.2014 potrwa przedsprzedaż książki z rabatem 30%

Zapraszamy: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/251856/listy-19592003.html 

Oceń

  • Obecnie 5 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Polecane recenzje

Do pobrania

Nasi partnerzy