Wydawnictwo.pwn.pl

Przygody Polaka, współpracownika „Rolling Stone” w hippisowskiej, pachnącej trawką Kalifornii

Przygody Polaka, współpracownika „Rolling Stone” w hippisowskiej, pachnącej trawką Kalifornii

Kultowa książka „Koniak i daktyle” to nowa, poszerzona wersja przygód Marka Majewskiego, jedynego polskiego fotografa, który w latach 70-tych współpracował z magazynem „Rolling Stone” jest już w sprzedaży. Została wydana jako e-book w ramach projektu Rozpisani.pl (Grupa PWN).

„Koniak i daktyle” - to notatki z życia polskiego fotografa w San Francisco z lat 1975-85. Uciekając z szarego PRL-u Majewski, absolwent ASP zaczyna tam nowe życie. Jako jedyny Polak chwyta w ręce starego Petakona 6x6  i zaczyna współpracę ze legendarnym „Rolling Stone” w mieście, które w tym czasie jest nieoficjalną stolicą Hippisów. W redakcji uczy się fotoreporterki od najlepszych – Jima Marshalla i Annie Leibovitz. Fotografując gwiazdy rocka i Hollywood, podgląda od podszewki ich świat. Dzięki czemu czytelnik poznaje z pierwszej ręki historie największy grup i wokalistów tamtego okresu – m.in. The Doobie Brothers, The Who, The Rolling Stones, czy Santany oraz uczestniczy w największych balangach tamtych kolorowych czasów, poznaje egzotyczne miasto.

Jest to niezwykle rzadki, kronikarski zapis minionej epoki, która nigdy nie była właściwie naświetlona w Polsce i już nie powróci. O wielu ciekawostkach dowiadujemy się z pierwszej ręki, jak też wchłaniamy atmosferę – pięknej i egzotycznej Kalifornii. Autor przedstawia autentyczne historie, pokazuje świat, którego dziś już nie ma: „Koniak i daktyle” mają ciekawą atmosferę codzienności, która wprowadza nas w okres życia miasta, które kiedyś było niekoronowaną stolicą hippisów. Czytając o tych kolorowych czasach dzieci kwiatów, czujemy podniecenie, które zmusza do przerzucania kartek, aby dowiedzieć się, więcej o tej generacji obrazoburców, która zatrząsła wtedy nie tylko Kalifornią, ale całym ówczesnym światem. Czasy te były pełne narkotyków, wolnej miłości i wyzwolenia z mieszczańskich, zakłamanych kanonów życia.  – pisze we wstępie Dariusz Muszyński. Do nowego wydanie Majewski dołożył opowieść o swoich dalszych losach, a także pozostałych głównych bohaterów.

Marek Majewski - z wykształcenia plastyk. Skończył ASP w Warszawie w pracowni Henryka Tomaszewskiego. Zajmował się grafiką użytkową i plakatem. W Polsce pracował w pismach „Jazz”, „Ty i Ja”, a później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Spędził 12 lat w San Francisco, gdzie jako jedyny Polak współpracował ze znanym pismem rockowym „Rolling Stone”. W 1982 zdobył złoty medal w międzynarodowym konkursie na plakat ONZ. Był też współtwórcą artystycznego tytułu „Artbeat”. W 1988 przeniósł się do Detroit, gdzie pracował w „Detroit Monthly”, a następnie w polonijnych środkach przekazu jako dziennikarz i fotograf. Jest autorem kilku kryminałów w odcinkach dla prasy polonijnej osadzonych w emigracyjnej codzienności. W latach 90-tych pracował dla „Twojego Stylu” i „Urody”. Wydał w USA album fotograficzny „Frisco on my mind”, który planuje wydać również w Polsce.

Oceń

  • Obecnie 0 na 5 gwiazdek.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
0

Dziękujemy za głos!

Już oceniałeś tą stronę, możesz oddać głos tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za oddany głos!

Zaloguj się lub utwórz nowe konto aby ocenić tą stronę.

 

Komentarze

Zobacz także

Łukasz Bożycki, Fot. Jacynicz-Bogdanska

Zdjęcia, które zmieniają życie

Na co dzień prowadzi badania nad nowotworami w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, a po pracy robi niesamowite zdjęcia przyrody, które doceniło londyńskie Natural H...

Czytaj więcej

Nasi partnerzy